top of page
bublina1_edited.png
Kdo jsme

KDO JSME

bublina1_edited.png

Nadace Život umělce byla založena 27. 5. 1992 představiteli šesti profesních organizací výkonných umělců. Do statutu si vetkla základní poslání: podporovat mladé umělce i seniory na konci tvůrčích sil, pomáhat jim v tíživé sociální nebo zdravotní situaci a přispívat k realizaci uměleckých projektů. 

Do nadačního jmění byly vloženy prostředky vytvářené samotnými umělci prostřednictvím ochrany kolektivních práv. Hlavním partnerem od vzniku Nadace Život umělce až do dnešního dne je ochranná organizace INTERGRAM. Dále do Nadace přispívají fyzické i právnické osoby dobrovolnými dary, odkazy a dědictvími a drobní dárci.

 

Zřizovatelé NŽU

Asociace hudebních umělců a vědců

Herecká asociace

Svaz autorů a interpretů

UNIE orchestrálních hudebníků ČR

UNIE – Odborový svaz profesionálních zpěváků ČR

Umělecké sdružení ARTES

Zástupci zřizovatelů jsou členy správní a dozorčí rady nadace.

ORGÁNY NADACE

Správní rada

281286911_681207203320408_2579342635302143723_n_edited.jpg

Oldřich Smola

Předseda správní rady 

hudebník, člen Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, zástupce UNIE orchestrálních hudebníků ČR

dusan_bitala1.jpg

Dušan Bitala

hudebník, zástupce
Svazu autorů a interpretů

Hanzl_edited.jpg

Tomáš Hanzl

zpěvák, zástupce UNIE – Odborového svazu profesionálních zpěváků ČR

Tomasmagnusek_2020.jpg

Tomáš Magnusek

režisér, zástupce Uměleckého sdružení ARTES

miroslav-sekera.jpg

Miroslav Sekera

hudebník, zástupce Asociace hudebních umělců a vědců

marek vasut.jpg

Marek Vašut

herec, zástupce Herecké asociace

Dozorčí rada:

foto koncertní 012_edited.jpg

Miroslav Laštovka

předseda dozorčí rady
 

hudebník, zástupce UNIE orchestrálních hudebníků ČR

chadima_edited.jpg

Mikuláš Chadima

skladatel, saxofonista, textař
a publicista, zástupce Svazu autorů
a interpretů

image001.jpg

David Vaňáč

zpěvák, zástupce UNIE – Odborového svazu profesionálních zpěváků ČR

Aparát

Co děláme
DSC05735.jpg

PhDr. Svatava

Barančicová 

výkonná ředitelka

11391245_10205862930604502_5513568178174940596_n.jpg

Lýdie Soldánová

tajemnice

Ceny a síň slávy

CO DĚLÁME?

Nadace se zaměřuje na výkonné umělce v hudební, taneční a divadelní branži. Jsme tu pro umělce ve všech fázích jejich života.

 

Úspěšný start a vzdělávání

Granty pro posluchače konzervatoří, vysokých uměleckých škol a začínající mladé profesionální umělce: přispíváme na stáže, mistrovské kurzy, účast na významných soutěžích doma i v zahraničí, podpora projektů zaměřených na uplatnění mladých umělců.

Ocenění pro talenty: nadace uděluje Cenu Olega Podgorného na MHS Pražské jaro, Cenu Zuzany Navarové pro nejlepší absolventy herectví na Pražské konzervatoři a Cenu Jiřího Adamíry pro absolventy hereckého oboru na DAMU.

V Rakousku udělujeme Cenu Antonína Rejchy studentům hudební Letní akademie pořádané vídeňskou University of Music and Performing Arts.

Sociální jistoty

Pomáháme umělcům řešit sociální a zdravotní problémy, které omezují výkon jejich povolání nebo je existenčně ohrožují. Umělcům v tíživé životní situaci (nemoc, úraz, sociální a finanční tíseň, úmrtí v rodině apod.) vyplácíme na doporučení jejich profesní organizace jednorázový sociální příspěvek, popř. jejich rodinným příslušníkům. 

Nezapomínáme ani na významné umělce po ukončení kariéry, kteří mnohdy dožívají v osamění. Také těmto umělcům jsou určeny sociální příspěvky nebo finanční dary vyplácené Intergramem k významným životním jubileím.

Projekty a kulturní akce

Granty a přímá podpora významných kulturních projektů napříč celou ČR, festivaly, koncerty, přehlídky, soutěže, divadelní a taneční představení, vzdělávací akademie a mistrovské kurzy pro profesionální umělce.

Ceny a síň mistrů

Nadace od roku 1993 uděluje SENIOR PRIX za celoživotní uměleckou činnost hercům, tanečníkům, operním, populárním i sborovým zpěvákům, orchestrálním i sólovým umělcům. (Seznam oceněných najdete zde). O nominaci na cenu spojenou s finanční odměnou rozhodují zřizovatelské profesní organizace. Každoročně obdrží na slavnostním večeru Senior Prix 35 umělců. Na financování ceny se podílí Intergram. 

Dále NŽU uděluje prestižní Cenu Františka Filipovského za dabing v Přelouči a podílí se na divadelních Cenách Thálie.

Pantheon

Nezapomínáme ani na významné osobnosti, které již navždy odešly ze scény. Nadace Život umělce spravuje a pečuje o pietní místo na Vyšehradském hřbitově – Slavíně (oddíl 6/ hrob č. 88), kde jsou uloženy ostatky těchto umělců:

 

Vlasta Fabianová (herečka), Ljuba Hermanová (herečka a zpěvačka), Zdeněk Dítě (herec), Karel Vlach (dirigent), Dagmar Sedláčková (herečka), Drahomíra Tikalová (pěvkyně), Zuzana Navarová (zpěvačka a první předsedkyně Správní rady NŽU), Richarda A. Strejka (herec), Zita Kabátová-Zavřelová (herečka), Jiří Krejčí (hobojista),  Václav Zítek (barytonista), Eva Děpoltová (sopranistka), Zdeněk Barták st. (dirigent), Daniela Krhutová (herečka), Vlasta Průchová Hammerová (jazzová zpěvačka), Jan Hammer (jazzman).

 

Nadace také spravuje pietní místo na hřbitově na Malvazinkách (oddíl BII, hrob č. 350), kde jsou uloženy ostatky pěvce a člena Národního divadla v Praze pana Bedřicha Plaške a primabaleríny Taťány Juřicové.

 

Nadace dále spravuje a pečuje o náhrobek  Voskovce a Wericha na Olšanském hřbitově (1ob, oddíl 9/hrob č. 267), finančně přispěla na záchranu opuštěných hrobů hereček Lídy Baarové a Růženy Naskové na Strašnickém hřbitově a na témže místě nechala instalovat pamětní desku se jménem herečky Nelly Gaierové namísto jejího hrobu, který byl bohužel v minulosti zrušen pro neplacení poplatků.

Galerie pietních míst

STATUT NADACE 

 

                STATUT.pdf

Výroční zprávy nadace

pdf.png
Senior Prix
Pantheon
bottom of page