Život umělce bývá různorodý, tu bouřlivý viz. Byron, Liszt, Gogh, tu jednostranný viz. Verne, Suk, Mucha. Ať tak, či onak, vždy jde o svár jistoty a nedůvěry v sebe sama.Sebejistý umělec jediným okamžikem ztrácí svůj výuční list.
 Poznal jsem v životě několik takových pávů, pro něž vnější úspěch znamenal mnohem víc, než dopátrání se podstaty kumštu i sebe sama. Jejich pády pak byly krkolomné, protože na rozdíl od pávů jim nenarostla křídla k případnému brzdění.
 Poznal jsem ale i spoustu kumštýřů, pro něž byl největším úspěchem respekt a úcta kolegů. Rvali se o každé slovo, notu, či obraz, ale nikdy neztratili pokoru, něhu, kolegialitu a takt vůči Umělcům a Životu.

A právě na této myšlence je postavena idea NADACE ŽIVOT UMĚLCE.

Už z tohoto krátkého výčtu si můžete odvodit koho a co míní podporovat. Mnohdy je těžké rozpoznat pravou podstatu té které žádosti, ale ono morální krédo nechť je jazýčkem na vahách. Prostředky, které jsou dány do nesprávných rukou ztrácejí svoji hodnotu mnohem dříve, než je dostihne inflace.

Život umělce bývá různorodý, různorodé bývají i nadace. Nechť je pro nás poučením i mementem někdejší výrok pana Josefa Kemra. „Etika je otázkou cti a někomu dána je a někomu dána není“. A v životě – tom našem současném – jde vlastně jen o to, aby se cti tleskalo stejně vehementně jako úspěchu.

Jiří Hlaváč, zakládající člen NADACE ŽIVOT UMĚLCE