Pokračujeme v našem seriálu, v němž představujeme zřizovatelské organizace nadace. Tentokrát jsme si posvítili na Asociaci hudebních umělců a vědců (AHUV), která sdružuje tvůrce české hudební kultury působící na území ČR.
Psal se 6. únor roku 1990, když se konal ustavující sjezd AHUV, na kterém byly přijaty stanovy a jmenována Rada. Podnět ke vzniku Asociace ale přišel již na konci roku 1989 na setkání Občanského fóra v Lidové škole umění ve Voršilské ulici v Praze.
K dnešnímu dni má téměř 500 aktivních členů. Jsou mezi nimi koncertní umělci, skladatelé, klavírníci a varhanáři, houslaři, hudební pedagogové, hudební organizátoři a další. Součástí AHUV jsou také tvůrčí centra a generační společenství, jako je například Fórum mladých, které sdružuje hudebníky do 35 let.
Co je posláním Asociace? Vytvářet podmínky pro svobodnou uměleckou, teoretickou a organizátorskou práci a její vysokou odbornou a mravní úroveň, hájit a prosazovat profesionální zájmy členů a přispívat ke všestrannému rozvoji české hudební kultury a obecné hudebnosti.
“Dnešní doba nahrává degradaci hodnot, polemizaci dříve neoddiskutovatelných pravd a faktů, což je situace, se kterou díky modernizaci, digitalizaci a pozměňování významu základních lidských parametrů, nemůžeme bojovat. Co ale můžeme a co také v Asociaci každý měsíc děláme, je koncentrace lidí majících za cíl prosazování elementární slušnosti, vytváření koncertních a obecně uměleckých aktivit nebo vzájemné podporování našich samostatných snažení. V tom a v neunavitelné tradici vidím tu největší přidanou hodnotu naší společnosti,” říká předseda AHUV Petr Nouzovský.
Asociace spoluvytváří podmínky pro vznik a realizaci uměleckých děl, jedná s vydavatelstvími, sdělovacími prostředky a uměleckými agenturami, pořádá koncerty, odborné konference a semináře, vyvíjí vlastní agentážní činnost, podílí se na řešení otázek hudební výchovy, profesionální výchovy nových skladatelů, interpretů a teoretiků. Také pečuje o mezinárodní výměnu hodnot i informací a spolupracuje na návrzích normativních opatření, která se dotýkají zájmů hudební oblasti.
Aktivit vycházejících ze samotné Asociace a jejích členů jsou stovky ročně. “Každoročně prezentujeme projekt Pražské klarinetové dny, mistrovské kurzy a hudební festival se špičkovým zahraničním zastoupením nejlepších světových klarinetistů. Je na našem území jedinou podobnou aktivitou svého druhu a každý rok jsme hrdým partnerem mezinárodní skladatelské soutěže GENERACE,” přibližuje jen některé z nich Petr Nouzovský.
“Fórum mladých letos pořádá 6. ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala, což je dle každoročního počtu uchazečů nejúspěšnější violová soutěž u nás a o soutěži každoročně informují nejprestižnější světová hudební média. Fórum mladých se také podílí na již 19. ročníku hudebního festivalu Jihočeský komorní festival, na němž každoročně představuje mladé talentované umělce nastupující generace v malebných prostorách Jihočeského kraje,” dodává.
Orgány Asociace jsou předseda, kterým je Petr Nouzovský, Kongres delegátů a Rada AHUV. Čestným prezidentem je profesor Jiří Hlaváč, který stál v čele AHUV dlouhých 20 let. Výčet všech společností je na webu www.ahuv.cz.
A jak je pro AHUV důležitá Nadace Život umělce? “Nesmírně. V době covidové jsme byli svědky něčeho nevídaného. V momentě, kdy mnoho umělců z naší branže přišlo ze dne na den o svou obživu, nabídla Nadace Život umělce s podporou kolektivního správce Intergram nosnou a potřebnou myšlenku pro ekonomicky zasažené umělce. Sám jsem inicioval mnoho pomoci skrze nadační projekt COVID-19 a rád říkám, že proběhnuvší dávka humanity a lidskosti je přesně to koření, pro které rád vnímám Nadaci Život umělce a skrze našeho člena klavíristu Miroslava Sekeru vidím celospolečenskou potřebnost podobné nadace. Ostatně, přesně pro tyto momenty byla Nadace Život umělce profesními organizacemi před lety založena,” odpovídá Nouzovský.
Comments