top of page

Je to zlomový rok v mém studiu, píše Alexandra ze Salcburku

Updated: 5 days ago


"Školní rok 2023/2024 je mým zlomovým rokem," napsala nám do nadace ze Salzburku naše stipendistka Alexandra Piskořová. "Začala jsem studovat koncertní flétnu v bakalářském programu na Universitě Mozarteum v Salzburgu. Mým profesorem je Univ. Prof. Michael Martin Kofler. Je to světově uznávaný flétnista působící také na pozici první flétny v Mnichovské filharmonii. Je to nejen úžasný hudebník, ale také skvělý a hodný člověk. Vyučovací hodiny s ním jsou vždy neskutečně inspirativní a pod jeho vedením jsem se  hudebně velmi posunula. Získávám zde i cenné orchestrální zkušenosti v dechové filharmonii a orchestru Mozartea Salzburg.

V únoru tohoto roku jsem měla možnost přihlásit se do prvního kola konkurzu do Evropského orchestru mladých. Konal se ve Vídni a byl to pro mě opravdový zážitek. V porotě byl i Erwin Klambauer (1. flétna Vídeňské filharmonie). Vybrali mě do finálového kola, které proběhne na podzim 2024.

V letošním roce se koná velká prestižní soutěž Concours International de flute Maxence Larrieu – Nice 2024 (Francie). Přihlásilo se 189 flétnistů ve věku do 32 let z 38 zemí světa. První kolo proběhlo online a podařilo se mi, v opravdu velké konkurenci, probojovat do kola dalšího. To proběhne v červenci formou online recitálu.

Ráda do Salzburgu přináším skladby českých skladatelů. Hrála jsem zde například Choreae vernales Jana Nováka a Sonátu pro flétnu a klavír Bohuslava Martinů. Tato se skladba se zde nehraje často a velmi se líbila. Inspiroval se i můj pan profesor a hrál ji v únoru na svém turné.

Nyní se těším na prázdniny, během kterých plánuji několik sólových koncertů v České republice.  Hrát pro domácí publikum je pro mě vždy velká radost.

Kromě hry na flétnu jsem musela zdokonalit i své jazykové schopnosti, zejména německý a anglický jazyk. V němčině se mi v termínu podařilo úspěšně absolvovat všechny zkoušky. Seznámila jsem se také s dalšími hudebníky z celého světa. Je tady úžasná atmosféra a musím říct, že hudba lidi skutečně spojuje."

Alexandra Piskořová

My přejeme Alexandře, aby se jí po všech stránkách dařilo a gratulujeme jí k vzorné propagaci českých autorů v cizině! A jejího Martinů si můžete poslechnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ve3xjIL1G0E


52 views0 comments

Comentários


bottom of page